fbpx

У кожного народу є символи, які уособлюють самобутність і національну єдність. Це Прапор, Герб і Гімн.

В Україні сьогодні, 10 березня, відзначається дуже важливе свято – День Державного Гімну України «Ще не вмерла України і Слава, і Воля». Це свято було затверджене у 2021 році 7 грудня Кабінетом Міністрів України.

Але історія створення Гімну має свій початок ще з осені 1862 року.  Павло Платонович Чубинський – український етнограф, фольклорист, поет, уродженець Борисполя, 23-річний випускник юридичного факультету,  у вересні 1862 року в київській квартирі написав вірш «Ще не вмерла Україна», якому в майбутньому судилося стати національним, а згодом і Державним Гімном українського народу.

А 10 березня 1865 року в польському місті Перемишль вперше прозвучав твір композитора Михайла Вербицького, знаного галицького композитора того часу, одного з основоположників української композиторської школи, священика, на слова поета Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна». Ним завершили концерт, присвячений пам’яті Тараса Шевченка. Того ж року вірш уже був надрукований разом із нотами. Твір у виконанні українського оперного співака-тенора Модеста Менцинського був записаний на платівку в Кельнському відділенні «Грамофона» у жовтні 1910 р. 

6 березня 2003 р. Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Державний Гімн України», запропонований президентом Леонідом Кучмою. Законопроектом пропонувалося затвердити як Державний Гімн – Національний Гімн на музику Михайла Вербицького зі словами тільки першого куплету і приспіву пісні Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна». У той же час перша строфа Гімну, згідно з пропозицією президента, звучатиме «Ще не вмерла України і Слава, і Воля». Цей закон підтримали 334 народних депутати.

З прийняттям цього закону Стаття 20 Конституції України набула завершеного вигляду. Національний Гімн на музику М. Вербицького отримав слова, віднині затверджені Законом.

У наш час Державний Гімн України співають, переховуючись у бомбосховищах, під час обстрілів, на передовій. Він є символом незламності українського народу. Сьогодні  Гімн України впізнають і шанують в усьому світі.

Саме так звучить душа українського народу, який бореться за свою незалежність, волю та майбутнє. Саме так звучить єдність та незламність української нації, а також є тією духовною ланкою, що єднає нас із попередніми поколіннями борців за свободу.

 Патріотична пісня, написана понад 150 років тому, стала одним із утілень споконвічного прагнення українців до свободи, поєднала крізь віки всіх борців за незалежність і стала справжнім символом нинішньої України.

 Автор: Березкін Іван

Територія Східної Європи

10 березня – День Державного Гімну України